ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ STEAM ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ

Την Τετάρτη 13-3-2024 οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεων επισκέφτηκαν το  Κέντρο Εκπαίδευσης Πολιτισμού και  Επιστημών – Αριστοτέλειο (ΚΕΠΕ Αριστοτέλειο) και υλοποίησαν ένα εκπαιδευτικό  πρόγραμμα STEAM στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Το εργαστήριο είχε τίτλο: “Απελευθέρωσε την ενέργεια”. Στόχος των δραστηριοτήτων είναι  η επέκταση των γνώσεων των μαθητών και ο εμπλουτισμός τους με εμπειρίες που όχι μόνο θα τους βοηθήσουν στην αλλαγή των εναλλακτικών αντιλήψεών τους, αλλά και θα τους φέρει σε επαφή με λύσεις που οδηγούν σε μια βιώσιμη μελλοντική κοινωνία μέσα από την αλλαγή νοοτροπίας.  Κατά τη διάρκεια του βιωματικού εργαστηρίου κατασκευών, του εργαστηρίου ρομποτικής και της αντίστοιχης προβολής του πλανηταρίου οι μαθητές ήρθαν διαδραστικά σε επαφή   με έννοιες που συνδέονται άμεσα με την ενέργεια.