ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας  στα πλαίσια του εορτασμού της Αποκριάς εκδηλώσεις σε συνεργασία με  την Περιφέρεια Θεσσαλίας και τον Κοινωνικό Οργανισμό «Συν – Κοινώ», μια πολυτάλαντη ομάδα καλλιτεχνών οι οποίοι ταξιδεύουν από χωριό σε χωριό, για να έρθουν σε δημιουργική επαφή, να ψυχαγωγήσουν και να εμψυχώσουν τους κατοίκους – και ιδιαίτερα τα παιδιά – των περιοχών που επλήγησαν από τις πρόσφατες φυσικές καταστροφές. Οι δράσεις περιλάμβαναν εργαστήρια,  στα οποία οι μαθητές όλων των τάξεων, αφού είδαν μια έκθεση από μάσκες από όλο τον κόσμο κατασκεύασαν και τη δική τους μάσκα από διάφορα υλικά. Οι μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων κατασκεύασαν μια διαφορετική και ιδιαίτερη  φιγούρα του Καραγκιόζη. Στη συνέχεια ακολούθησαν παιχνίδια και χορός στο προαύλιο. Καλές Αποκριές! Και του χρόνου!