Η ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

Ένα Εκπαιδευτικό Πρότζεκτ των  Μαθητών της Στ τάξης Δημοτικού στο μάθημα της πληροφορικής
Οι μαθητές μας εμπνεύστηκαν από τη μαγεία της ποίησης και δημιούργησαν ένα εκπαιδευτικό πρότζεκτ με τίτλο “Η Γωνιά της Ποίησης”. Στόχος μας ήταν να εξερευνήσουμε την ποικιλία της ελληνικής ποιητικής παράδοσης και να ανακαλύψουμε τους μεγάλους Έλληνες ποιητές.
Οι μαθητές μας ανέλαβαν την έρευνα στο διαδίκτυο και συλλέξαμε πλούσιο υλικό σχετικά με διάφορους ποιητές όπως βιογραφ;iα, φωτογραφίες και ποιητικές συλλογές. Στη συνέχεια, εργαστήκαμε με το Microsoft Word για να οργανώσουμε τις πληροφορίες μας και να δημιουργήσουμε ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις.
Μέσα από αυτό το πρότζεκτ, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τη δημιουργικότητά τους, να αναπτύξουν τις ικανότητές τους στην έρευνα και την επεξεργασία κειμένου, και να ενισχύσουν την αγάπη τους για τη γραπτή έκφραση και την ελληνική λογοτεχνική παράδοση.
Ανυπομονούμε να μοιραστούμε την εμπειρία μας με όλους στην ιστοσελίδα του σχολείου μας και να εμπνεύσουμε άλλους να ανακαλύψουν τον κόσμο της ποίησης.