ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ

Την Τρίτη 6-2-2024 οι μαθητές της Τρίτης και Τετάρτης τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το 7ο Δημοτικό σχολείο Ν. Ιωνίας. Αφού ξεναγήθηκαν στο χώρο και τις αίθουσες του,  περιηγήθηκαν στο λαογραφικό μουσείο που λειτουργεί σε μια αίθουσα του σχολείου και έχει δημιουργηθεί με μεράκι και χορηγίες γονέων και ντόπιων πολιτών. Εκεί  γνώρισαν τα αντικείμενα της  καθημερινής ζωής των παλιότερων εποχών με τη βοήθεια του δασκάλου κ. Θανάση, ο οποίος με παραστατικό τρόπο τους τα παρουσίασε. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την αίθουσα θεάτρου σκιών , όπου ομάδα μαθητών του σχολείου τους έπαιξε παράσταση Καραγκιόζη. Ακολούθησαν αγώνες σκάκι και παιχνίδι με τους μαθητές του σχολείου, με τους οποίους γνωρίστηκαν και έπαιξαν βόλευ και πινγκ πονγκ.