ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

;Eνα  ξεχωριστό μάθημα Κυκλοφοριακής Αγωγής.πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 7-4-2022,στο γήπεδο Βελεστίνουαπό τον φορέα : Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση «Δράση και Ενέργεια» στους μαθητές των Δ’ Ε΄και ΣΤ΄ τάξεων, στα πλαίσια των Εργαστηρίων  Δεξιοτήτων.

Το πρόγραμμα «Μαθαίνω τα βασικά σήματα και να κυκλοφορώ με ασφάλεια» έχει ως κύριο στόχο να κατανοήσουν τα παιδιά τους σημαντικότερους κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής.Κατά την διάρκεια της επίσκεψής, οι μαθητές με βιωματικούς τρόπους διδάχθηκαν  βασικά σήματα του ΚΟΚ, ακολούθησαν βασικούς κανόνες κυκλοφορίας ως πεζοί,  και ποδηλάτες  και κατανόησαν πως λειτουργούν στην πράξη. Για τον σκοπό αυτό στήθηκε  ένα πρότυπο υπαίθριο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής όπου τα παιδιά με το ποδήλατό τους  κυκλοφορώντας μέσα σε αυτό  μόνα τους, έμαθαν να τηρούν τους βασικούς κανόνες και  τα σήματα.

Τα σχόλια είναι κλειστά.