ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ

Αγαπητοί γονείς,

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος για πρώτη φορά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βιβλία σε Ρόδες». Πρόκειται για ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που έχει σαν σκοπό τη καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας. Τα «Βιβλία σε Ρόδες» είναι μικρές, κινητές, θεματικές βιβλιοθήκες που παραμένουν στο σχολείο για ένα περίπου μήνα και δίνουν τη δυνατότητα στα παιδιά όχι μόνο να διαβάσουν τα βιβλία στο χώρο του σχολείου, αλλά και να δανειστούν κάποια από αυτά στο σπίτι τους. Η θεματική που στάλθηκε στο σχολείο μας είναι: :  “TravellingAroundtheWorld” και πρόκειται για βιβλία κλασικής, αλλά και σύγχρονης αγγλικής λογοτεχνίας.

Σας καλούμε λοιπόν να λάβετε μέρος στο πρόγραμμα και μαζί με τα παιδιά σας να απολαύσετε αυτό το υπέροχο ταξίδι! Ενθαρρύνετέ τα να διαβάζουν λίγο κάθε μέρα, είτε μόνα τους είτε και μαζί σας και συζητήστε για τα βιβλία που διάλεξαν και τους ήρωές τους!

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα www.vivliaserodes.gr

Σας ευχόμαστε να απολαύσετε τη φιλοξενία των Βιβλίων σε Ρόδες στο σπίτι…. μικροί και μεγάλοι μαζί!

Τα σχόλια είναι κλειστά.