ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ’ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ-ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΗ ΠΑΙΔΙΩΝ”

Οι Σύλλογοι εκπαιδευτικών και οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων Δημοτικών και Νηπιαγωγείων από όλη τη Ελλάδα ( 193 σχολικές μονάδες και 326 συμμετοχές) σε συνεργασία με την Ένωση Γονέων. το “Χαμόγελο του Παιδιού” και την Εισαγγελία Ανηλίκων Βόλου , πραγματοποίησαν με μεγάλη επιτυχία την Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022 και ώρα 7.00 μ.μ διαδικτυακή συνάντηση , εκδήλωση-ενημέρωση με θέμα ” Κακοποίηση-Παραμέληση παιδιών” .Στην εκδήλωση αυτή είχε τη χαρά να συμμετάσχει και το δικό μας σχολείο . Εισηγητές ήταν ο κ. Στέφανος Αλεβίζος , Ψυχολόγος (M,Ed, RhDc) Εθνικό κέντρο για τις Εξαφανίσεις και τα Παιδιά θύματα Εκμετάλλευσης , με θέμα: ” Μένει Μυστικό” .Τα δεδομένα του Οργανισμού ” Το Χαμόγελο του Παιδιού ” για το φαινόμενο της Κακοποίησης-Παραμέλησης Παιδιών” και η κ. Σοφία Μαρία Βαϊτση, Αντιεισαγγελέας Πρωτοδικών Εισαγγελίας Ανηλίκων Βόλου , με θέμα ” Γενετήσια Εκμετάλλευση -Κακοποίηση και παραμέληση ανηλίκων , ο ρόλος του Εισαγγελέα”

Ακολουθούν :

α) Η εισήγηση της  Εισαγγελέως Ανηλίκων Βόλου και

β) Οδηγίες της ΕΛ.ΑΣ. για προστασία από την σεξουαλική κακοποίηση ανηλίκων

Download (PDF, Unknown)

Τα σχόλια είναι κλειστά.