ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΚΘΕΣΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΛΙΜΝΗΣ ΚΑΡΛΑΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ

Στα πλαίσια του μαθήματος “Εργαστήρια Δεξιοτήτων” και συγκεκριμένα του εκπαιδευτικού προγράμματος”Λίμνη Κάρλα: Γνωρίζω το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον της” πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές/τριες της ΣΤ1 Τάξης του 1ου Δ.Σ Σχολείου Φερών-Βελεστίνου, συνοδεία της δασκάλας τους και της διευθύντριας του σχολείου, δράση στον “Φορέα Διαχείρισης Κάρλας – Μαυροβουνίου”, όπου έγινε ξενάγηση στο Κέντρο Πληροφόρησης του Στεφανοβικείου, στο Κέντρο Φυσικής Ιστορίας Λίμνης Κάρλας στα Κανάλια, καθώς και περιήγηση περιμετρικά της λίμνης και ορνιθοπαρατήρηση σπάνιων πτηνών. Επίσης οι μαθητές/τριες με τη βοήθεια της δασκάλας τους κατασκεύασαν αφίσα με τίτλο “Προστατεύουμε τη Λίμνη Κάρλα: Καταφύγιο σπάνιων ζώων και πουλιών”, με στόχο την ευαισθητοποίηση όχι μόνο της σχολικής κοινότητας αλλά και της τοπικής κοινωνίας.

Τα σχόλια είναι κλειστά.